Regulamin

Posted | Możliwość komentowania Regulamin została wyłączona

Czy sklep internetowy musi posiadać regulamin?

Branża e-commerce w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Od wielu już lat można zaobserwować systematyczny wzrost zainteresowania zakupami online, co jest zasługą licznych ich zalet. Dla sprzedawców oznacza to konieczność sprostania wielu wymogom wynikającym z przepisów – jedną z nich jest dopełnienie obowiązku informacyjnego.

zachowanie

Regulamin a obowiązek informacyjny wobec konsumentów

Zakupy online mają sporo atutów – nade wszystko jest to oszczędność czasu, a niejednokrotnie też i pieniędzy. Jednakże nie sposób pominąć tu pewnych mankamentów takie jak chociażby niemożność obejrzenia i sprawdzenia towaru przed dokonaniem zakupu. W tym kontekście pojawia się niezwykle istotna kwestia dotycząca bezpieczeństwa transakcji.

Nie bez powodu zatem ustawodawca zobligował sprzedawców do tworzenia regulaminu – musi go posiadać każdy sklep internetowy. Ma on na celu dopełnienie obowiązku informacyjnego wobec konsumentów – za jego brak grożą poważne konsekwencje. Musi on zostać udostępniony nieodpłatnie – tak, by kupujący mógł się z nim zapoznać zanim dojdzie do zawarcia umowy o świadczenie sług drogą elektroniczną.

Dla sprzedawcy regulamin również jest sporym udogodnieniem, albowiem stanowi podstawę rozstrzygania sporów z konsumentem – a takie sytuacje nie należą do rzadkości.

Kopiowanie regulaminów z innych stron nie jest legalne

Przystępując do tworzenia regulaminu sklepu internetowego, sprzedawca powinien mieć na względzie kilka ważnych kwestii. W pierwszej kolejności warto poświęcić nieco miejsca nagminnemu zjawisku, jakim jest kopiowanie regulaminów z innych stron. Jeśli nie posiada się na to odpowiedniej zgody, to jest to nielegalne – z dwóch powodów. Po pierwsze – traktuje się to w kategoriach naruszenia praw autorskich, po drugie – można to uznać za czyn nieuczciwej konkurencji.